Backlink Nedir? Kaliteli Backlink Nasıl Alınır?

SEO çalışmalarında sıklıkla adından bahsedilen Backlink nedir? Backlink, web site adresinizin internette herhangi bir sitede yayınlanması durumudur. İnternette yayın yapan tüm sitelerden backlink alabilirsiniz. Site dışı SEO çalışmalarının en önemli aşaması olan backlink, daha çok ise blog veya da forum sitelerinden alınmaktadır. Tanınan, domain yaşı yüksek olan bir siteden alacağınız backlink, arama sonuçlarındaki sıralamanızı olumlu yönde etkileyecek, web sitenizin itibar kazanmasını sağlayacaktır. Backlink çalışmaları SEO’da önemli bir yer tutmaktadır ancak doğru şekilde yapıldığı zaman fayda sağlamaktadır. Aksi durumda size faydadan çok zararı dokunacaktır.

Kaliteli Backlink Nasıl Alınır?

“Kaliteli backlink nasıl alınır?” sorusunun cevabını detaylı bir şekilde ele alalım ve backlink hakkındaki diğer ayrıntılara da değinmiş olalım.

İçerikleriniz Yüksek Kaliteli Olmalıdır

Backlink için yüksek kaliteli olan içerikler her zaman önemli olmuştur. Bu içeriklerin her daim backlink çektiğini söylemek isteriz. Yüksek kaliteli içerik için aşağıda yazdığımız içerikleri yayınlayabilirsiniz:

  • Anketler
  • Orijinal olan araştırmalar
  • Eksiksiz öğreticiler
  • Durum çalışmalarınız

Önceliğiniz, Google değil her daim kitleniz olmalıdır. Yani, Google için değil de daima hedef kitleniz için içerik yazmalısınız. İçeriğinizin kolay bir şekilde okunması ve bilgilendirici nitelikte olması da son derece önemlidir. Eğer, bu yazdıklarımızı yaparsanız, içeriklerinizin pek çok kullanıcı tarafından paylaşılacağını da görmüş olursunuz. Tabii bu durum size backlink olarak geri dönecektir.

backlink nedir

Misafir Bloglama

Bağlantı oluşturmak için en etkili ve en popüler yollardan biri de misafir bloglamadır. Bu sayede, hem sosyal medya alanında takipçilerinizi artırmış hem de marka itibarınızı en iyi şekilde yükseltmiş olursunuz. Bu aşamada, misafirlerinizi kabul edecek olan sektörünüzle alakalı web sitelerini bulmalısınız. Bunun için Google arama motorunu kullanmanız yeterlidir. Bu sayede, hem arama sonuçlarını daraltmış hem de misafir blogunu gönderebilmek adına oldukça iyi bir web sitesi elde etmiş olursunuz.

Kırık Bağlantı Kurmayı İhmal Etmeyin

Backlink mutlaka kaliteli olmalıdır. Bunun için de pek çok yöntem bulunmaktadır. Onlardan biri de kırık bağlantı kurmadır. Şayet, kaliteli bağlantılar oluşturmak istiyorsanız mutlaka en hızlı bağlantı kurma tekniklerinden biri olan kırık bağlantı kurmadan kolayca faydalanabilirsiniz. Peki kırık bağlantı nasıl kuruluyor?

Diğer Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  SEO Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu Rehberi

Çoğu web sitesi genelde bozuk olan linklerden bir hayli muzdariptir. Aslında bozuk olan linkler, kötü bir kullanıcı tecrübesidir. Haliyle de webmasterların hiçbiri bu şekilde olmak istememektedir. İşte tam da buradan bu durumun avantajını çok rahat bir şekilde elde edebilirsiniz. Öncelikle, hangi sektördeyseniz o sektörle alakalı en iyi olan web sitelerini araştırmalısınız. Daha sonra ise kırık linkler için bulmuş olduğunuz tüm web sitelerini aramalısınız. Web sitesinde yer alan kopuk bağlantıları bulmak için Ahrefs Broken Link Checker aracını kullanabileceğinizi de belirtmek isteriz.

Eğer, bozuk bağlantıyı bulduysanız bu süreçte web yöneticisiyle iletişime de geçmeniz gerekmektedir. Kendilerine bulduğunuz bağlantıların kopuk olduğunu iletmeli, kırık olan bağlantı ile ilgili bilgiler sonra da bağlantılarını değiştirmeleri için içerik bağlantınızı sağlamalısınız. Bu esnada, bozuk linkle ilgili bir içeriğinizin olması gerekmektedir. İçeriğiniz yoksa yeni bir içerik oluşturabilirsiniz. Oluşturduktan sonra da web yöneticisini bilgilendirmelisiniz. Böylece bahsettiğimiz bu backlink çalışması sizin için oldukça etkili olacaktır.

Yüksek Kaliteli İçeriklerinizi Mutlaka Tanıtın

Backlink için içeriklerin oldukça yüksek kalitede olması gerektiğine vurgu yapmıştık. Eğer, yüksek kalitede olan bir içeriğe sahipseniz, onun en iyi şekilde tanıtımını da yapmanız gerekmektedir. Tanıtımını ne kadar kaliteli yaparsanız insanların da ilgisini o kadar kolay çekebilirsiniz. Böylece kişiler, yüksek kaliteli içeriğinizin farkına kolayca varır ve içeriğinizi de anında paylaşır. Siz de bu sayede backlink kazanmış olursunuz. İçeklerinizi en iyi şekilde tanıtmanız için şu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

  • Yüksek kaliteli içeriğinizi, istediğiniz kişilere e-posta yoluyla gönderebilirsiniz.
  • Bununla birlikte içeriğinizi, Linkedln ve Facebook’ta yer alan pek çok grupta da paylaşabilirsiniz.
  • Mutlaka içeriğinizin sunumunu da oluşturmalısınız. Hazırlamış olduğunuz sunumu da SlideShare gibi pek çok sitede paylaşmalısınız.
  • Sunumun yanında, içeriğinizin videosunu oluşturmak da sizin için oldukça avantajlı olacaktır. Hazırlamış olduğunuz videoyu, YouTube gibi birçok sitede de kolayca paylaşabilirsiniz.

Bu yazımızda Backlink nedir ve nasıl alınır tüm detayları ile sizinle paylaştık. Google Ads İle ilgili tüm detaylar bu blogda.

Backlink Nedir?

Backlink, bir internet sitesinden çok daha farklı bir internet sitesine link verilmesi durumu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kaliteli Backlink Nasıl Alınır?

Kaliteli backlink, yüksek kaliteli içeriklerinizi en iyi şekilde tanıtarak, kırık bağlantı kurarak ve misafir bloglama kullanarak alabilirsiniz.

Kopuk Bağlantıları Bulmak İçin Hangi Araç Kullanılmalıdır?

Kopuk bağlantıları bulmak için Ahrefs Broken Link Checker aracını kullanabilirsiniz.

[Toplam: Ortalama: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön