Google My Business Nedir Ne İşe Yarar

Google My Business Nedir Ne İşe Yarar?

Google my business Türkçe ismi ile benim işletmem olan sistem kişilerin işletmelerinin Google’da yapılacak olan aramalarda ve haritalarda basit bir yolla bulunmasını sağlamakta ve kişilerin işletmelerine ait hesaplarını yönetme imkanı sunmaktadır kullanıcılarına. Google my business uygulaması kullanıcılarına ücretsiz olarak kullanım sağlamaktadır. Google my business nedir ne işe yarar? Gelin birlikte inceleyelim.

Google My Business Nedir?

Google my business kullanımı yönetim aracına kayıt olunmasıyla kullanılabilmektedir. Kayıt işlemleri yapılırken kayıt esnasında işletmelere ilişkin bilgiler girilmekte ve gerekli olan doğrulama işlemleri yapılmaktadır. İşletmeler uygulayacakları bu yöntemlerle Google üzerinde daha görünür bir hal alır. Böylelikle daha çok müşteriye ulaşma ağı elde etmiş olur. Aynı zamanda haritalar üzerindeki etkinliği ile de müşterilerinin kendi işletmesine olan ulaşımını kolaylaştırmış olur.

Kısacası Google Benim İşletmem kısaca Google Rehber adıyla insan hayatına giren ve sonrasında bugünkü adını alan bir uygulamayı ifade etmektedir. Bu hizmet yerel aramalar yapıldığında kullanıcıların işletmeleri görmelerini sağlayan ve Google Haritalar üzerinden işletme girişlerinin oluşturulması ve yönetilmesini ücretsiz bir şekilde sağlayan Google hizmetini ifade etmektedir.

Nasıl Kullanılır?

Google Benim İşletmem kullanımı esasen basit ve kolay bir kullanıma sahip olmaktadır. Ancak yine de söz konusu platform kullanılırken dikkatli olunması gerekmektedir. Kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktaların ilkini ise platforma üye olunurken işletmelere ilişkin bilgilerin eksiksiz ve tam olarak girilmesi gerekmektedir. Söz konusu bilgilerin eksik ya da yanlış girildiği takdirde platformun işletmelere sunacağı fırsat ve avantajlardan yararlanamamaktadır.

Google Benim İşletmem kullanabilmek ve sunulacak olan fırsatları değerlendirebilmek için üye olunması gerekmektedir. İhtiyaç duyulan üyeliklerin yapılabilmesi için de Google’ın sunduğu diğer platformlarda olduğu gibi gmail hesabının bulunması gerekmektedir. İşletme sahiplerinin  Google my business’ın ana sayfasından gmail hesapları ile oturum açarak üyelik işlemine başlayabilmektedir. Google my business’a oturumun açılmasının ardından yapılacak olan ilk adım ise işletmenin isminin doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Sonraki adımı ise işletmeye ait adres bilgilerinin girilmesi yer almaktadır. Bu aşamada işletmeye ait bilgilerin girilmesi çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Gerekli işletme isimlerinin girilmesinden sonraki adımı ise işletmeye ait konum bilgilerin girilmesi aşaması yer almaktadır. İşletmelerin ismi kadar işletmelerin konumunun girilmesi de çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Bunun nedeni ise işletmelerin isim ve adres bilgilerinin doğru girilmemesi halinde işletme müşterileri araştırmalarında işletmelere ulaşamayacaktır.

Diğer Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  SEO Çalışması Fiyatı Ne Kadar?

İşletmeler için zorunlu olan aşamaların yapılmasının ardından işletmelerin isteğe bağlı olarak değişkenlik gösteren aşamalara geçilmektedir. Bu aşamalarda Google’ın sunduğu seçenekler ve direktifler doğrultusunda işlemler yapılmakta ve tercih edilen seçenekler doğrultusunda da Google hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Google my business nedir ne işe yarar?

Google Benim İşletmem İletişim

Google Benim İşletmem ile iletişime geçmek için uygulanacak olan ilk aşama Google my business’ın işletmelere ait olan iş bilgilerini düzenleme sayfasında yer alan ‘bize ulaşın’ bölümü tercih edilerek yapılmaktadır. Bu bölüme girildikten sonra da işletmemin sahipliği ya da işletmeme erişim seçeneği tercih edilmektedir. Girilen sayfada ise diğer sorunlar seçeneğinden çağrı isteğine bulunun seçeneği tercih edilmektedir. Söz konusu seçenekler belirlendikten sonra kişiler firma ile olan ilişki tanımlanmakta ve Google Benim İşletmem hesabını yönetiminin nasıl olduğu belirtilmektedir. Son olan aşamada ise firma bilgileri doldurularak beni ara seçeneği seçilmektedir.

Doğrulama Kodu

Google Benim İşletmem’de oturum açıldıktan sonra işletmenin iş bilgilerine ilişkin yönetim yapılabilmesi için doğrulama işlemi yapılması gerekmektedir. İşletmenin bu platforma kaydettiği gmail hesabına doğrulama kodu gönderilerek gerekli olan doğrulama işlemi yapılmaktadır.

İşletmelere doğrulama kodu gelmemesi durumunda işletmelerin yapacakları ilk işlem gmail adreslerinin eksik olmadığını ya da doğru olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir. Tüm bilgiler doğru olması halinde en az 15 gün beklenmesinin ardından halen gerekli olan kod gelmemiş ise Google my business destek ekibi ile telefonla doğrulama kodu alınabilmektedir.

Google My Business Ne İşe Yarar?

Google my business temelinde kuruluşundaki gibi işletmelerin Google’a kaydolması aracılığı ile Google kullanıcılarına ulaşım sağlamayı hedeflemektedir. Google ve haritalar üzerinden müşterilerine ulaşmayı hedeflemektedir. Böylelikle uygulama hem işletme hem de diğer kullanıcı tarafında birbirlerini kolay bir şekilde ulaşmalarını ve iletişim halinde olmalarını sağlamaktadır.

İlginizi çekecek benzer yazılar: https://www.seobol.com/google-haritalara-firmanizi-ekleyin/

Google my business istatistikleri ne işe yarar?

Söz konusu istatistikler işletmelerin kendilerine ait verileri düzenli olarak kontrol ederek gerekli olan düzenleme ve çalışmaları yapmalarına yardımcı olmaktadır.

Google my business işletme fotoğrafları ne işe yarar?

 Google işletmem üzerindeki işletmeye ilişkin fotoğraflar kullanıcıların işletmeye ilişkin kanıların oluşmasını sağlamaktadır.

Google Benim İşletmem nasıl oluşturulur?

Google işletmem olarak da çevrilen Google hizmetinde hesap oluşturabilmek için Google my business sayfasından giriş yapılarak gerekli bilgilerin doldurulması ile sağlanmaktadır.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön