Görseller için SEO Nasıl Yapılır?

Görsel SEO, internet sitelerinin hem arama motorları hem de kullanıcılar huzurunda performanslarını daha da artıran ve sitelerde yer alan görsellerle ilgili yapılan çalışmalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmaların pek çok avantajı da bulunmaktadır. Görsel SEO’nun avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hem normal hem de görsel arama sonuçlarından son derece yüksek bir verim alınmaktadır.
  • Fotoğrafların web site hızına olumsuz etkileri de çok büyük ölçüde azaltılmaktadır.
  • İçerik kaliteleri de artırılmaktadır. Bununla birlikte kullanıcıların deneyimi iyileştirilmektedir.
  • Arama motorları, içeriklerde yer alan görsellerin ne ile ilgili olduklarını tam olarak anlayamamaktadır. Görsel SEO sayesinde, Google içerikleri daha iyi tanır ve ilgili aramalarda kullanıcılara gösterir.

Görsel SEO Nasıl Uygulanır?

Görsel SEO için fotoğrafların hem kaliteli hem de özgün olması son derece önemlidir. Bu durum, kullanıcıların dikkatini bir anda içeriğe çekilmesini sağlamaktadır. Böylece, oturum süresi artar ve bir anda çıkma oranlarında da düşüş yaşanır. Bu sonuçla da, arama motorları ve kullanıcı açısından ve sitenizin kalitesinde artış gözlenir. Yaşanan bu durum aynı zamanda içerik kalitesini de artırmaktadır. Bu sayede kullanıcılar, içeriği de paylaşmaya başlar. Bu da backlink kazanmanıza katkı sağlar.

Görsellerin özgün olması gerektiğinin de altını çizmiştik. Peki, görseller nasıl özgün hale getirilecek?

  • Var olan tüm görseller yeniden düzenlenip özgün hale getirilebilir.
  • Görsellere yazı veya metin de eklenebilir. Ayrıca, logo kullanılması da oldukça etkili olur.
  • Kişiler, kendilerine ait olan fotoğrafları ve çizimleri de kullanabilir. Bunun yanında tablo ve grafik kullanımı da uygun olmaktadır.
  • Görsellerin özgün olması isteniyorsa kişiler, kendi kameralarıyla kendi çekimlerini kolayca yapabilmektedir. Bu sayede de, görsel arama yapıldığında sonuçların son derece özgün bir şekilde çıkacağını da belirtmek isteriz.
  • Çoğu kişi tarafından beğenilen, dikkat çeken görseller de kullanılabilir.
görsel seo

Alt Etiketler SEO’ya Uygun Olmalı

Görsel SEO çalışmalarında, gerek videolar gerekse de resimler için pek çok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalar yapılırken de alt etiketlerin mutlaka kullanılması gerekmektedir. Ancak bu etiketler mutlaka usulüne uygun olarak kullanılmalıdır. Fotoğrafların ne ile alakalı olduğunu arama motorlarına ve kullanıcılara anlatmak gerekmektedir. Resim alt etiketi, son derece net, açık, kısa ve öz şekilde olmalı, fotoğrafı da en iyi şekilde anlatan anahtar kelimeye sahip olmalıdır.

Diğer Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO Uyumlu İsimler Kullanmalısınız

Görsel SEO’da fotoğrafın konusu en iyi şekilde anlatılmalıdır. Gereksiz ve önemli olmayan bilgilerden kaçınmak gerekmektedir. Bununla birlikte, dosya adı da hem açık hem kısa hem de net olmalıdır. Anahtar kelimelerin ne çok fazla ne de çok az olması gerekir.

URL Yapıları SEO’ya Uygun Olmalı

Kullanılacak olan fotoğrafların URL yapılarında da anahtar kelimeler geçmelidir. Bununla birlikte URL’ler kesinlikle uzun olmamalı, spam da yapılmamalıdır. Kaynak kodundan tasarruf etmek isteyen kişiler, ay, yıl ya da site adını geçirmemelidir.

Görsellerin Site Hızına Etkilerini Azaltmalısınız

Görsel SEO için görseller bir hayli önemlidir. Ayrıca görsellerin, metinlere oranla dosya boyutları da çok daha fazladır. Yani, görsellerin boyutu ciddi oranda büyüktür. Eğer, gerekli düzenlemeler yapılmazsa site hızında da ciddi sorunlar yaşanabilmektedir. Lazy Load (tembel yükleme) ve compression (sıkıştırma) sayesinde bu sorunun üstesinden kolayca gelebilirsiniz. Lazy Load, hem görsellerin hem de videoların hızla ilgili olumsuz etkilerini ciddi ölçüde azaltmaktadır. Compression ise görselleri sıkıştırmakta, kaliteyi bozmadan görselin boyutlarını küçültebilmektedir.

SEO’ya Uyumlu Olan Site Haritası Kullanılmalı

Görsel SEO’da fotoğraflar için site haritaları oluşturmalısınız. Böylece, arama motorlarının ulaşamadıkları fotoğraflara kolayca ulaşma şansına da sahip olursunuz. Bunun için dilerseniz otomatik şekilde oluşturulan eklentilerden yararlanabilir, dilerseniz de kendiniz site haritası hazırlayabilirsiniz.

SEO fiyatları nasıldır? İşte SEO çalışmasının ücretleri bu yazıda.

Görsel SEO Nedir?

Görsel SEO, internet sitelerinin hem arama motorları hem de kullanıcılar huzurunda performanslarını daha da artıran ve sitelerde yer alan görsellerle ilgili yapılan çalışmalardır.

Görseller Nasıl Özgün Hale Getirilmelidir?

Görseller yeniden düzenlenebilir, görsellere yazı, logo veya metin eklenebilir. Bunların yanında, kendi kameranız ile çekim de yapabilirsiniz.

Resim Alt Etiketi Nasıl Olmalıdır?

Resim alt etiketi, oldukça açık, net, kısa ve öz şekilde olmalıdır. Ayrıca, fotoğrafı da çok iyi bir şekilde anlatan anahtar kelimelere sahip olmalıdır.

[Toplam: Ortalama: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön