Yandex SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

“Yandex SEO çalışması nasıl yapılır?” sorunun cevabını merak edenler için oldukça kapsamlı bir yazı hazırladık. Eğer sizler de Yandex SEO çalışmasının nasıl yapıldığını merak ediyorsanız yazımızı dikkatli bir şekilde takip edebilirsiniz. İşte o ayrıntılarla sizleri baş başa bırakıyoruz…

Yandex SEO Çalışması için Özgün İçerikler Hazırlamalısınız

İçeriklerinizin mutlaka özgün olması gerekmektedir. Yani içerik ne kadar özgün olursa web sitenizin arama sıralaması da bir o kadar yüksek olacaktır. Sunulmuş olan hizmet, kullanıcıların faydalanacağı içerikleri sağlıyorsa eğer, sonuçlar da mutlaka sizin lehinize olmaktadır.

Yandex SEO yazıların içeriğini oldukça fazla önemsemektedir. Bundan dolayı da fotoğraf ya da grafiklerden ziyade, yazıların özgün olması çok daha önemlidir. İçeriklerin SEO uyumlu olması çok büyük önem taşımaktadır. İçeriklerin SEO’ya uygun olması için şu konulara dikkat etmeniz gerekmektedir:

 • Yazılacak olan konuyu ve kullanılacak olan anahtar kelimeleri mutlaka iyi bir şekilde araştırmak gerekmektedir.
 • Yazınızın içinde alt başlıkların da mutlaka olması gerekmektedir.
 • Kendinize iyi bir taslak oluşturmalısınız.
 • Başlıklarınızın son derece ilgi çekici olması gerekmektedir.
 • Paragrafların uzun olmamasına da ayrıca dikkat etmelisiniz.
 • Yazıdaki kelime sayısının 300’ün altına olmamasına özen göstermelisiniz.
 • Görselleriniz hem çok sayıda hem de uygun ölçülerde olmalıdır.
 • Mutlaka site içi linklere de yer vermelisiniz.
 • Kaynak için link eklemeyi ihmal etmeyin.
 • Maddelemeler kullanmalısınız.

Anahtar Kelimesiz Olmaz!

Yandex SEO için anahtar kelime kavramına son derece dikkat etmek gerekmektedir. Tüm arama motorlarının en önemli ölçütlerinden biri de hiç şüphesiz anahtar kelimelerdir. Ancak burada altını çizmemiz gereken bir husus bulunmaktadır. Yandex SEO çalışmalarında oldukça sık bir şekilde anahtar kelime kullanılmamalıdır. Bu durum bir hayli olumsuz etki yaratmaktadır. Mutlaka uygun olan yerlerde anahtar kelime kullanılmalıdır. Bunun için de ‘Yandex worstat’ size kolaylıkla yardımcı olabilir. Bu sayede, kullandığınız anahtar kelimeleri kolay sorgulayabilirsiniz.  Aynı zamanda kullanım yoğunluğunu da görmüş olup rekabeti de hızla ölçebilirsiniz.

yandex seo

Domain Yaşı Deyip Geçmeyin!

Yandex için domain yaşı son derece önemlidir. Yandex’in, domain yaşına Google’dan çok daha ilgi gösterdiğini de söylemek isteriz. Şayet siteniz yeniyse, aramalarda yükselme durumu zaman alacaktır. Ancak bu durumu beklemek zorunda olmadığınızı da belirtmek isteriz. Burada, eski domainlerle yeni site oluşturabilirsiniz.

Diğer Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Görseller için SEO Nasıl Yapılır?

Kullanıcı Deneyimi Önemlidir

Yandex SEO çalışmalarının oldukça önemli parçalarından biri de kullanıcı deneyimidir. Yandex’in, kullanıcıların var olan bilgilere nasıl bir kolaylıkta eriştiğini referans aldığını ifade etmek isteriz. Bundan dolayı çok fazla görsel kullanmamaya özen göstermelisiniz. Kullanıcı deneyimi için birkaç ipucu vermek isteriz. O ipuçları şu şekildedir:

 1. Kullanıcıyı mutlaka tanımalısınız.
 2. Yormayacak tasarımlar oluşturmalısınız.
 3. Var olan benzer sayfalara göz atmalısınız.
 4. Ne paylaşırsanız paylaşın her daim tutarlı olmalısınız.
 5. Sayfalarınızın istenen düzeyse hızlı açıldığından da mutlaka emin olmalısınız.

Meta Açıklamaları Eklemelisiniz

Sitelerin index alması bir hayli önemlidir. İndex alınmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri de içerik ile uyumlu olan meta açıklamaları olduğunu söylemek isteriz. Bundan dolayı meta açıklamasının mutlaka eklenmesi gerekmektedir. Pek çok ziyaretçi açıklamayı okuduktan sonra siteyi ziyaret etmektedir.

Organik Backlink Bulmalısınız

Yandex SEO çalışması için bir diğer önemli kriter de backlink almadır. Fakat Yandex, paralı olan backlinkleri kolayca ayırt edebilmektedir. Bundan dolayı web sitesi için kesinlikle organik backlink bulmanız gerekmektedir.

Google Ads Nedir? Nasıl kullanılır işte tüm detaylar!

Yandex SEO Çalışması Nedir?

Yandex arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak için yapılan SEO çalışmalarıdır.  

Yandex Webmaster Nedir?

Yandex Webmaster, Yandex arama motorunda yapılan aramalarda sitenizin yayınlanması sağlamak için kullanılan araçtır.

Yandex Arama Motoru Optimizasyonu Neden Önemlidir?

Google’dan sonra en çok kullanılan arama motoru Yandex’tir. Bu nedenle Yandex SEO çalışmaları web sitenizin görünürlüğünü artıracaktır.

[Toplam: Ortalama: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön