WordPress Tema Yükleme Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda WordPress tema yükleme nasıl yapılır, WordPress tema kurulumu için nelere ihtiyacınız olduğundan bahsedeceğiz. WordPress tema seçiminiz içeriklerinizle uyumlu olmalı ve kullanıcılarınıza hitap etmelidir. Web sitenizi oluşturduğunuz ilk zamanlarda sıklıkla tema değişikliği yapmak isteyebilirsiniz. Doğru tema seçimi yapabilmek için deneme yanılma yöntemi ile ilerlemenizi tavsiye etmesek de başlangıçta seçim yapmanız zor olacaktır. Eğer tema tercihinizden memnun değilseniz ve yeni bir tema denemek istiyorsanız, WordPress tema yükleme nasıl yapılır anlatmaya başlayalım.

WordPress Tema Yükleme Adımları

WordPress tema yükleme için birden fazla seçeneğiniz var. Yazımızın devamında bu seçeneklerinizi detaylı bir şekilde aşama aşama anlatacağız. WordPress web sitelerinizde kullanabileceğiniz binlerce tema sunuyor. Ücretsiz temalar kullanabileceğiniz gibi premium WordPress tema seçeneklerini de tercih edebilirsiniz. Eğer sitenizi yeni kurduysanız ve tema konusunda kararsızlık yaşıyorsanız, ücretsiz WordPress temalarını denemenizi tavsiye ederiz. Temalarla ilgili detaylı bir araştırma yapmanız da sizin için yararlı olacaktır. Çünkü çok sık tema değişikliği yapmanız kullanıcılarınızda olumsuz bir etki uyandırabilir. Sizin için uygun olan temaya karar verdiyseniz şu yöntemleri kullanarak WordPress tema kurulumu işlemini gerçekleştirebilirsiniz;

 • Dizin Üzerinden WordPress Tema Yükleme
 • Manuel WordPress Tema Yükleme
 • FTP ile WordPress Tema Kurulumu

Dizin Üzerinden WordPress Tema Yükleme

WordPress’in resmi dizini üzerinden ücretsiz WordPress tema kurulumu için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • WordPress admin paneline gelin. Daha sonra “Görünüm > Temalar” şeklinde ilerleyin.
 • Burada WordPress temaların listelendiğini göreceksiniz. “Yeni Ekle” butonuna tıklayarak tema dizinine gidin.
 • Burada tema seçeceksiniz, özellik filtresini kullanarak temaların renk, düzen ve özelliklerine göre listeleme yapabilirsiniz. Öne çıkan temalar bölümü de size farklı fikirler verebilir.
 • Temanıza karar verdikten sonra “Kur” butonuna tıklayın, kurulum bitince de “Etkinleştir” butonuna tıklayıp temanızı varsayılan olarak ayarlayın. Öncesinde “Canlı Önizleme” yaparak temanın sizin sitenizde nasıl göründüğünü inceleyebilirsiniz.
 • Temanız bu işlemin ardından başarılı bir şekilde kuruldu.
wordpress tema yükleme

Manuel WordPress Tema Yükleme

Ücretli WordPress temalar ya da 3. parti uygulamalardan indirilen temalar için manuel WordPress tema kurulum yöntemini kullanabilirsiniz. Öncelikle temanın yer aldığı ZIP dosyayı bilgisayarınıza indirin.

 • WordPress admin paneli > “Görünüm” > “Temalar” şeklinde ilerleyin.
 • “Yeni Ekle” butonuna tıklayın, daha sonra da üst bölümde yer alan “Tema Yükle” butonuna tıklayın.
 • Tema dosyasını seçin ve “Hemen yükle” deyin.
 • Yeni açılan sayfada dilerseniz “Canlı Önizleme” yapın, dilerseniz de direkt “Etkinleştir” butonuna basın ve kurulumu tamamlayın.
Diğer Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Blog Yazarak Para Nasıl Kazanılır?

FTP ile WordPress Tema Kurulumu

WordPress tema kurulumu için kullanacağınız bir diğer yol da FTP aracılığı ile WordPress tema yüklemedir. FTP istemcisi hakkında bilginiz ve deneyiminiz varsa kolaylıkla temanızı kurabilirsiniz. FTP ile WordPress tema kurulumu için yapmanız gerekenler;

 • İstediğiniz tema arşivi dosyasını bilgisayarınıza indirin ve dosyayı açın.
 • FTP istemcisi ile WordPress public_html klasörüne gidin.
 • Daha sonra wp-content klasörü > themes klasörü şeklinde devam edin.
 • Tema dosyasını themes klasörünün içerisine yükleyin ve WordPress yönetici panelinize girin.
 • Görünüm > Temalar şeklinde ilerleyin ve yüklediğiniz temayı bulup “Etkinleştir” butonuna basın. WordPress temanızı başarılı bir şekilde kurmuş oldunuz.

Evet, üç farklı ve kolay yöntemle WordPress tema yükleme/tema değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tema seçimi için yakınlarınızdan fikir alabilirsiniz ya da kullanıcılarınızın geri bildirimlerini değerlendirebilirsiniz. İyi görünen, kullanıcının aradığını kolaylıkla bulduğu bir web sitesi ile rakiplerinizin bir adım önüne geçmiş olursunuz.

WordPress Tema Nedir?

WordPress tabanlı web sitenizin görsel şablonuna tema denilmektedir.

WordPress Temaları Ücretli mi?

Ücretsiz WordPress temaları da bulunuyor. WordPress’in resmi sitesinden binlerce ücretsiz temayı inceleyebilirsiniz.

WordPress Ücretli Temaları Nereden Alabilirim?

Ücretli temaları resmi site WordPress.org üzerinden ya da ThemeForest, MyThemeShop gibi sitelerden de temin edebilirsiniz.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön