Google Ads Nedir Nasıl Reklam Verilir

Google Ads Nedir? Nasıl Reklam Verilir?

Google adwords olarak da bilinen sistem kullanıcılarına ait olarak kendilerine kişisel reklamlarını yapmalarına olanak veren sistemi ifade etmektedir. Platformu kullanacak olan kişiler belirli bir ücret karşılığında istedikleri reklamları verebilmektedir. Google tarafından 2000’de hizmete sunulan bir hizmeti olarak küçük, orta veya büyük ölçekli olmak üzere bütün işletmelere hizmet vermektedir. Google ads nedir? Nasıl reklam verilir? Merak ediyorsanız gelin yakından bakalım.

Google ad’e reklam vermek işletmeler başta olmak üzere pek çok kişinin reklamını yapması açısından önemli bir yere sahip olmaktadır. Ancak yine de kişiler reklamlarını vermeden önce belli başlı birtakım kurallara dikkat etmesi gerekmektedir. Reklam verme konusunda dikkat edilmesi gereken ilk nokta verilecek olan reklamlara ayrılacak olan bütçe oluşturmaktadır. Google reklamlara reklam verirken herhangi alt bir bütçe bulunmaması nedeniyle reklam verileceği zaman bu alana ayrılacak olan bütçenin doğru bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir.

Google üzerinden verilen reklamlarda kişiler verdikleri reklamların tıklanma miktarını ölçümleyebilmekte ve reklam sürecinde belirlenen hedeflerini takip edilebilmektedir. Böylelikle reklamlar doğrultusunda performans belirlemesi yapılabilmektedir.

GOOGLE ADS NEDİR? NASIL REKLAM VERİLİR?

Google üzerinden verilen reklamlarda kişilerin sitelerinin ana sayfasına yönlendirilmesini sağlayabilmekle birlikte özel olarak tasarlanmış olan varış noktalarına yönlendirebilmektedir. Böylelikle Google reklamlarının özel olarak sayfaların tasarlanmasına olanak sağlanmaktadır. Google reklamı verilirken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de Google görüntülü reklam ürünlerinden de faydalanılması gerektiğidir.

Google reklamları verilirken anahtar kelime, metin ve reklamların varış noktaları arasındaki üçlü uyuma dikkat edilmesi gerekmektedir. Genel olarak üç ya da üçün üzerinde olan ve  genelin haricinde detaylı bir anlatımı ifade eden long-tail ile yapılan anahtar kelimelere yoğunlaşmanın yapılması gerekmektedir.

Eşleşme seçenekleri yapılırken kişilerin yoğunlaştı sektör, iş modeli ve hedeflerin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Kısacası anahtar kelimelerin eşleşesinin doğru seçilmesi gerekmektedir.

Google reklamlarında seçim yapılırken seçilecek olan anahtar kelimelerin istenmeyen ve daha sonraki başka sonuçlarda da çıkıp çıkmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Google reklamları hakkında önemli olan özelliklerin ölçülebilir özellikte olması gerektiğidir. Bu nedenle de düzenli olarak gerekli testlerin yapılması gerekmektedir. Dikkat edilecek olan noktalardan bir diğeri ise analiz ve ölçümlerin yapılabilir olmasıdır.

Ads Nasıl Reklam Verilir?

Google ads Google tarafından sunulan bir reklam uygulaması olması itibariyle pek çok kişi tarafından reklam verilmesi talep edilen ve pek çok kişinin reklam vermek istediği bir platformu ifade etmektedir. Google ads nedir? Nasıl reklam verilir? Google reklamları kısaca Google üzerinden yapılan aramalar neticesinde arama sonucu sonrasında çıkan sayfa üzerinde en baş kısımdan en alt tarafa doğru inildiğinde görülecek olan sponsorlu metin reklamlarını iade etmektedir. Günümüze gelindiğinde ise Google reklamları bu durumunda ötesine geçerek metin reklamları haricinde de Youtube, Gmail ve Google görüntülü reklam ağında da yayımlanan reklamlar Google reklamlarını oluşturmaktadır.

Diğer Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Google Haritalara Firmanızı Ekleyin

Google ads’e reklam verebilmek için öncelikle Google ads hesabının olması gerekmektedir. Bunun ardından hesaba giriş yapılarak başlayın kısmından girilerek sonrasında mail adresi girilerek sonrasında reklam bütçesi, reklam metni, anahtar kelimeler ve benzeri özellikler girilerek ödeme aşaması gerçekleştirilmektedir.

Google ads Academy en kısa ifadesi ile Google tarafından sunulan ve Google’a ilişkin araç ve çözümler sunan, bu hizmetleri kullanarak herkes tarafından gerekli olan tüm bilgilerin elde edilebileceği bir tür eğitim merkezini ifade etmektedir. Google ads Academy Google ads kullanan kullanıcılarına ihtiyaç duydukları bilgi edinimlerini ve bu süreçleri içine almaktadır.

Anahtar kelime planlayıcılar en temelde hizmet verdikleri müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda yeni olan anahtar kelime öneri ve fikirleri sunmakta, kullanıcılarına  Arama Ağı kampanyalarında da kullanmaların olanak sağlamaktadır. Anahtar kelime planlayıcısı ön plana çıkmış olan kelimelere ilişkin istatistikleri göstermektedir.

Google ads anahtar kelime planlayıcısı kullanılması için kişilerin öncelikli olarak Google ads hesaplarına giriş yapmaları gerekmektedir. Giriş yapıldıktan sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunan araçlar ve ayarlar kısmından planlama kısmına planlama sekmesine gelinmekte ve böylelikle Anahtar kelime planlayıcısı kısmına gelinmektedir. Açılan sayfada çıkan seçenekleri yeni anahtar kelimeler bulun sekmesine girilerek enter tuşuna basılarak ilerlenmektedir. Sonrasında ise başlayın seçeneği işaretlenerek anahtar kelime fikirleri sayfasından inceleme yapılabilmektedir. Planlayıcıyı kullanan kişiler çeşitli hedef ve filtreler de belirleyebilmektedir.

 

Google reklam maliyeti nedir?

 Google reklam maliyetleri temel olarak Google’ın reklamlar üzerindeki maliyet ve süreçleri ifade etmektedir.

Google reklam fiyatları ne kadardır?

Google reklam fiyatları Google reklamlara verilecek olan reklamlar, anahtar kelimeler ve benzeri faktörler doğrultusunda değişkenlik göstermektedir.

Google reklamları nedir?

Şirket ve işletmeler başta olmak üzere pek çok kişi tarafından verilecek olan reklamlar günümüzün en çok kullanılan interneti aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Google reklamlar ise bu amaçla gerçekleştirilen faaliyetleri ifade etmektedir.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön