Ücretsiz SEO Analiz Araçları Nelerdir?

SEO çalışmalarımızda elimiz ayağımız olan SEO analiz araçları, ücretli ve ücretsiz olarak sunuluyor. Bu yazımızda sizlere, bu araçların tamamen ücretsiz olanlarından söz edeceğiz. Günümüzde birçok avantaja sahip olan tamamen ücretsiz SEO analiz araçları bulunmaktadır. Ücretsiz ve en çok tercih edilen araçlardan bir kısmını şöyle sıralayabiliriz:

 • Google Search Console
 • Google Analytics
 • Google Trends
 • Bing Webmaster Tools
 • Yandex Metrica
 • GT Metrix

SEO analiz araçları, günümüz şartlarında çok büyük bir öneme sahip olmaktadır. Web sitelerinden çok daha iyi verim alabilmek için mutlaka SEO analizi yapılması gerekmektedir.  Haliyle bu araçlar da SEO uzmanları tarafından çok sık kullanılmaktadır. Eğer sizler de SEO çalışmalarınızda fark yaratmak ve web sitenizden daha çok verim almak istiyorsanız aşağıda yer alan araçlardan mutlaka yardım almanız gerekmektedir.

Google Search Console

Google Search Console, kesinlikle kullanılması gereken ve oldukça temel fonksiyonlara sahip olan araçlardan biridir. Üstelik bu araçtan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Eski isminin de Google Web Yöneticisi Araçları olduğunu söylemek isteriz. Google Search Console’un pek çok avantajı da bulunmaktadır. O avantajlar ise şu şekildedir:

 • Web sitesi için çok geniş ölçekli olan inceleme fırsatları sunmaktadır.
 • Site bağlantılarının ayarlanmasını sağlamaktadır.
 • Backlink profilinin de düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Zararlı dosyaların tespit edilmesini sağlamaktadır.
 • Bulunması zor sayfaları da tespit etmenizi sağlamaktadır.
ücretsiz seo araçları

Google Analytics

SEO analiz araçları arasında trafiğiniz ile ilgili detayları öğrenebileceğiniz en önemli araca geldik. Web sitenizde ne kadar ziyaretçi olduğunu merak mı ediyorsunuz? Yoksa web sitesi için ziyaretçi sayısını mı artırmak istiyorsunuz? Bunların yanında, sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğü hakkında bilgi de mi almak istiyorsunuz? O zaman mutlaka Google Analytics kullanmanız gerekmektedir. Tamamen ücretsiz olmasından ve birçok önemli özelliği barındırdığından dolayı da şu anda Google Analytics en çok kullanılan araçlardan biri konumundadır.

Diğer Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  SEO Çalışması Fiyatı Ne Kadar?

Google Trends

Bir başka ücretsiz araçlardan olan Google Trends, kişilerin çok fazla arama yaptığı terimler ve belirli olan anahtar kelimelerin arama istatistikleri hakkında bilgi edinmenize yardımcı olmaktadır.

Bing Webmaster Tools

Bing Webmaster Tools pek çok konuda bilgi veren araçlardan biridir. Fakat belli noktalarda ön plana çıkmaktadır. Google Search Console’a oranla çok daha derinlemesine SEO analiz yapmaktadır. Bunun yanında, SEO geliştirme tavsiyeleri de içermektedir. Şayet şimdiye kadar kullanma durumunuz olmadıysa bundan sonra Bing Webmaster Tools kullanmanızı tavsiye ederiz.

GT Metrix

Web site hızınızı ölçmek için kullanacağınız GT Metrix kolay kullanımı ile SEO çalışmalarınıza katkı sağlamaktadır. Web site hızınız hakkında detaylı bilgiler veren GT Metrix, sitenizin hızını düşüren sorunları da size bildirmektedir.

Yandex Metrica

SEO analiz araçları arasında Yandex Metrica’yı da eklemekte fayda var. Önemli arama motorlarından biri olan Yandex, bu araç ile gerek web yöneticilerine gerekse de SEO uzmanı olan kişilere ücretsiz şekilde hizmet vermektedir. Google Search Console ve Bing Webmaster Tools araçlarıyla benzer fonksiyonları bulunmaktadır. Yandex Metrica özellikle de Rusya’da verimli kullanılan bir araçtır.

Google Haritalara Yer ekleme nasıl yapılır?

Ücretsiz SEO Analiz Araçları Nelerdir?

Günümüzde ücretsiz olan birçok SEO aracı bulunmaktadır. Ücretsiz SEO araçlarının bazıları; Google Search Console, Google Analytics, Google Trends, Bing Webmaster Tools, Yandex Metrica, Screaming Frog, GT Metrix.

Google Search Console Avantajları Nelerdir?

Web sitesi için çok geniş ölçekli inceleme fırsatları sunmasının yanında, site bağlantılarının ayarlanmasını da sağlamaktadır. Ayrıca, backlink profilinin de düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Bunların yanında, bulunması zor olan sayfaları da kolayca tespit etmektedir.

İlk Kısıtlı ve Ücretsiz Seo Analiz Aracı Hangisidir?

İlk kısıtlı ve ücretsiz SEO analiz aracının Screaming Frog olduğunu belirtmek isteriz.

[Toplam: Ortalama: ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön