Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?

Anahtar Kelime Planlayıcı, web sitenizin Google arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alması için kullanabileceğiniz en verim araçlardan biridir. Web siteniz ve içeriklerinizle ilgili olan anahtar kelimeleri ya da kelime öbeklerini, Anahtar Kelime Planlayıcısı sayesinde belirleyebilir, kullanıcılar tarafından ne oranda arama yapıldığını belirleyebilirsiniz. Google SEO ile Anahtar Kelime Planlayıcısı nasıl kullanılır, içeriklerinize faydası nedir yakından inceleyelim.

Anahtar Kelime Planlayıcı aracını nasıl kullanacağımızdan bahsetmeden önce SEO çalışmalarında anahtar kelimenin önemine değinelim. SEO çalışmalarında hepimizin hedefi, Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak. Bu nedenle web sitemizle ya da içeriklerimizle ilgili yaptığımız her çalışmayı SEO odaklı yürütüyoruz. Hedef kitlemizin web sitemizi keşfetmesi, ziyaret etmesi ve sitemizde kalma süresi bizim için oldukça önemli. Bu durumu sağlayabilmenin yolu ise anahtar kelimeleri doğru tespit etmekten ve doğru şekilde kullanmaktan geçiyor. Anahtar kelime tespitinde ise yardımcı araçları kullanmak işimizi daha doğru yapmamızı sağlıyor. Kullanımı oldukça basit olan Anahtar Kelime Planlayıcısı da en kullanışlı araçların başında geliyor.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Ne İşe Yarar?

Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı aracı, içeriklerinizle ilgili olan anahtar kelimeleri tespit etmenizi sağlarken ilgili diğer anahtar kelimeleri analiz etme imkanı sunmaktadır. Anahtar kelime listenize eklemediğiniz herhangi bir kelime de sizinle ilgili olabilir ve diğer içerikleriniz için size yol gösterici olur. Hem arama sonucu listelerinde hem de Google reklamlarınızda bu aracı kullanmanın faydasını görürsünüz. Anahtar Kelime Planlayıcısı kullanmak size birçok fayda sağlayacaktır ancak doğru bir şekilde kullandığınız takdirde! Eğer daha önce bu aracı kullanmadıysanız endişe etmenize gerek yok, kullanımı oldukça kolay. Gelin, bu aracı en verimli nasıl kullanabiliriz beraber inceleyelim.

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı aracını açtığınızda karşınıza şu iki seçenek çıkacak;

  • Yeni Anahtar Kelimeleri Keşfedin
  • Arama Hacmi ve Tahminleri Alın

Anahtar Kelime Planlayıcısı Yeni Anahtar Kelimeleri Keşfedin: Bu bölüm içerikleriniz, ürün ya da hizmetleriniz ile ilgili olan hedef kitle hakkında bilgi edineceğiniz bölümdür. Siz belirlediğiniz bir anahtar kelimeyi bu bölümde arattığınız zaman hedef kitlenizin arattığı diğer ilgili anahtar kelimeleri de görürsünüz. Özellikle yeni içeriklerinizi oluşturmadan önce bu bölümü mutlaka değerlendirmelisiniz. Size önerilen diğer anahtar kelimeler için ortalama aylık arama sayısı ve rekabet oranlarını da anahtar kelimelerin karşısında görebilirsiniz. İsterseniz aynı anda farklı 10 kelime aratıp analiz alabiliyorsunuz. (En fazla 10 kelime yazabilirsiniz)

google anahtar kelime planlayıcı

Anahtar Kelime Planlayıcısı Arama Hacmi ve Tahminleri Alın: Bu bölümde de anahtar kelimelerinizin geçmiş ve gelecek performanslarını görebilirsiniz. Örneğin; yaz mevsimi yaklaşırken Nisan-Mayıs aylarında anahtar kelimenizin arama hacmi artış göstermiş olabilir. Bu veriler sizin içerik ve reklamlarınızı hangi dönemlerde planlayacağınıza fayda sağlayacaktır. Özellikle Google Ads’te reklam yayınlamayı düşünüyorsanız bu bölümü mutlaka kullanmalısınız. Belirlediğiniz anahtar kelime için size şu bilgileri de sıralayacaktır; gelecekteki 30 gün içinde kaç tıklama, gösterim alacağınızı, tahmini toplam ve tıklama başı maliyetlerinizi ve tıklama oranları.

Diğer Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Google Ads Nedir? Nasıl Reklam Verilir?

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı ile Neler Yapabilirim?

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı ile yapabileceğiniz daha başka araştırmalarda bulunuyor;

  • Rakip web sitelerini analiz edebilirsiniz. Ana sayfada yer alan “Bir web sitesi ile başlayın” seçeneğini kullanarak rakiplerinizin web sitelerini analiz edip hangi anahtar kelimelerle sıralandığını görebilirsiniz.
  • Hedef kitlenizin konu hakkında sorduğu soruları keşfedebilirsiniz. Anahtar kelime araması yaparken filtre ekle seçeneğini kullanarak kişilerin arama yaparken hangi soruları sorduğunu öğrenebilirsiniz.
  • Anahtar kelimenizin yerel seo sonuçlarını görebilirsiniz. Arama bölümünde en üstte yer alan konum filtresini kullanarak bölgesel aramalar yapabilirsiniz. Özellikle satış yapan ve reklam veren kişiler için bu seçenek çok faydalıdır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı ücretsiz sunulan, Google Ads reklam platformunun bir parçasıdır. SEO çalışmalarını destekleyen bu araç, Google arama sonuçlarında üst sıralara yerleşmenizi sağlayacaktır. Web sitesi sahipleri ve yöneticileri, e-ticaret sitesi sahipleri kendi sitelerinin geleceği için bu aracı mutlaka kullanmalı ve SEO çalışmalarını desteklemelidir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı Nedir?

Google Ads reklam platformunun bir parçası olan Google Anahtar Kelime Planlayıcısı, anahtar kelime tespiti ve analizleri yapmanızı sağlayan bir araçtır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı Bana Ne Fayda Sağlar?

İçerikleriniz ve reklamlarınız için doğru anahtar kelimeleri kullanmanızı sağladığı için Google arama sonuçlarında sıralamanızı yükseltirsiniz ve reklam bütçenizi verimli kullanırsınız.

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı Ücretli mi?

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön