Youtube SEO Nedir Nasıl Yapılır

Youtube SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Youtube SEO ifadesi günümüzde Youtube kullanımının yanı  sıra Youtube içerik üreticisinin artması beraberinde bu sektörle alakalı kavramları da beraberinde getirmiştir. İçerik üreticilerinin artışı her geçen gün yeni kişilerin de bu platformlara başlamasına ve zamanla insanların Youtube üzerinde daha bilinir, daha çok gelir elde etmek gibi arayışlara girmiştir. Youtube algoritmasında ise söz konusu durumlar daha çok kişilerin platform üzerinde üst sırada yer alması ve önerilen kişiler arasında yer almasıyla beraber gelişmekte ve şekillenmektedir. Youtube SEO Nedir? Nasıl Yapılır? Gelin detaylıca inceleyelim.

Youtube SEO Nedir?

Youtube SEO ise en temelde Youtube içerik üreticilerinin üretmiş olduğu ve sisteme yükledikleri videoların daha üst sıralarda bulunmasını sağlayan böylelikle yapılacak olan  araştırmalarda kolay erişilebilir bir hal kazanmalarını ve bunun sonucu olarak da çok daha fazla kullanıcıya ulaşabilmektedirler.

Youtube SEO Nasıl Yapılır?

Youtube SEO yapılması temelde yedi maddede temellendirilebilmektedir. Video başlığı, video açıklaması, çeviri, etiketler, kategori, paylaşım, video kapak resmi şeklinde 7 madde halinde sıralanabilmektedir söz konusu SEO yapım aşamaları.

Video başlığı belirleneceği zaman temelde birkaç dikkat edilmesi gereken noktadan oluşmaktadır. Dikkat edilmesi gereken ilk nokta videoya seçilecek olan başlığın video türüne göre en çok tercih edilen başlıklara yakın bir şekilde seçilmesi videonun aynı zamanda da dikkat çekici bir başlığa sahip olması gerekmektedir. Youtube SEOiçin önemli olan aşamalardan bir diğeri de açıklama kısmında yer almaktadır. Diğer dallarda olduğu gibi videolara da yapılacak olan açıklamalar videonun izlenirliğini artıran noktalar arasında yer almaktadır.

Youtube SEO Önemi

Youtube SEO için önemli olan noktalardan birisi ise çeviri aşaması olmaktadır. Çeviri çalışmaları genellikle videoların daha küresel bir boyut kazanarak çok daha fazla kişiye ulaşabilmek adına önemli bir yere sahip olmaktadır. Youtube videolarının vazgeçilmez birer parçasını oluşturmaktadır. Oluşturulacak olan etiketler videonun ne ile alakalı olduğunu işaret etmekle birlikte konu ile ilgili benzer içerik izleyen kişilere videonun önerilmesi noktasında da önemi bir yere sahip olmaktadır.

Youtube çok geniş bir platform olmasının yanı sıra her kullanıcı da birbirinden farklı özellik göstermesinden dolayı kullanıcıların izlemeye yöneldiği kategoriler doğrultusunda öneride bulunmaktadır. Bu nedenle de videoların kategorileri belirlenirken seçilecek olan kategoriler videoların önerilmesinde önemli olmaktadır. Youtube SEO için önemli olan bir aşama ise videonun sosyal medyadaki paylaşımları noktasında olmaktadır. Yapılacak olan paylaşımlarla da videonun izlenme ve önerilme oranı artırılabilmektedir. Youtube SEO için önemli olan noktalardan sonuncusunu ise videoların kapak resimleri oluşturmak. Videolarla ilgili pek çok noktadan daha önemli bir hale gelen video kapakları videoların çekiciliğini, merak edilirliğini ve izlenirliğini de önemli ölçüde etkilemektedir.

Diğer Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Tek Sayfa (One Page) Sitelere SEO Nasıl Yapılır?

YOUTUBE SEO NEDİR NASIL YAPILIR?

Youtube Etiket Oluşturucu SEO

Youtube etiket oluşturucuları herhangi bir youtube videosu için etiket alınmasına yardımcı olan bir sistemi ifade etmektedir. Youtube etiket oluşturucu hizmeti veren platformlar aracılığı ile Youtube videolarında kullanılan etiketler listelenmektedir. Böylelikle de kişilerin yükleyecekleri videolarda kişiler en uygun etiketi seçmesine aracılık etmektedir. Youtube üzerinden içerik yükleyen ve daha çok kişiye ulaşmak için önemli bir yere sahip olmaları nedeniyle doğru şekillerde seçilmeleri halinde kişiler daha iyi bir SEO verisine ulaşmaktadırlar.

Youtube SEO Açıklama Oluşturucu

Youtube SEO açıklama oluşturma noktasında hizmet veren platformların sunduğu bir tür hizmeti ifade etmektedir. Youtube platformunda video üreten kişilerin sıklıkla başvurulan bir yöntemi ifade etmektedir.  Videoların youtube algoritması üzerinde daha üst sıralarda yer almasını ve üst sıralarda yer aldıkça farklı kişilere önerilmesini ve video sahiplerinin daha çok kişiye ulaşmasını sağlayan ve etki eden kişiler arasında yer alan faktörler arasında yer almaktadır eklenecek olan açıklamalar. Bu nedenle de çeşitli platformlar üzerinden de açıklama hizmetleri sunulmaktadır. Sunulan açıklama hizmetlerinde platformlar kullanıcılarına videolarda kullanılan açıklamaların listelenmesi sağlanmakta bu sayede de kişilerin kendi videolarına en yakın ve en doğru açıklamaları seçmeleri sağlanmaktadır. Bu durumda platformlar kullanıcılarının söz konusu eklemelerle videoların daha üst sıralara yükselerek daha çok kişilere ulaşmaları sağlanmaktadır.

Kısacası etiket ve açıklama oluşturucu platformları kullanıcılarının SEO uyumlu bir şekilde videoların üst sıralara çıkarak daha videoların daha çok kişiye önerilmesini böylelikle de daha çok kişiye erişmelerine yardımcı olmaktadır. Google My Business nedir?

Youtube SEO İşlemini Kimler Yapabilir?

Youtube işlemleri youtube içerik üreticileri tarafından yapılabileceği gibi bu konuda hizmet veren kişi ve şirketler tarafından yapılabilmektedir.

Youtube Optimizasyonu Neden Yapılmalı?

Her geçen gün artan youtube içerik üreticisinin bulunması nedeniyle youtube içerik üreticilerinin daha üst sıralarda olmasını sağlamak amacıyla yapılsa da içeriklerin kalitesi açısından da önemli olmaktadır.

SEO Nedir?

SEO ifadesi en temelde bulunduğumuz internet çağı beraberinde pek çok içerik alanı, içerik konusu ve içerik üreticisini beraberinde getirmektedir. Bu durumda çok sayıdaki içerik alanı oluşturmuştur. Artan içerik alanları ise beraberinde içerik alanlarının üst sıralara çıkması yarışını getirmiştir. Bu nedenle de içerik yarışı içerisinde birbirinin önüne geçme ve üst sıralarda yer alma isteği sonucu belirli kurallar doğrultusunda düzenleme yapılmasını ifade etmektedir.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön