SEO Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu Rehberi

Türkçe’ye Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilen Search Engine Optimization (SEO), web sitenizi Google kriterlerine göre optimize etmeniz anlamına gelmektedir. SEO, web sitenizin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almasını ve daha fazla görünür olmasını sağlamaktadır. Eğer bir web siteniz varsa ve SEO çalışmalarına başlamadıysanız, en kısa sürede bu yazımızda bahsettiğimiz çalışmaları gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Günümüzde e-ticaretin ve internet kullanımının artması rekabeti de oldukça zorlaştırdı. Bu nedenle SEO çalışmaları ile rakipleriniz arasından sıyrılıp görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. SEO nedir, SEO nasıl yapılmalıdır konularını arama motoru optimizasyonu rehberimizde detaylı bir şekilde anlatacağız.

SEO çalışmaları tek seferde yapılan çalışmalar değildir. Sürekliliği olan bu çalışmaları gerçekleştirirken Google güncellemelerini takip etmeli, web sitenizde düzenli periyodlarla iyileştirmeler yapmalısınız. Doğru ve etkili bir SEO çalışması ile kısa sürede arama sonuçlarındaki sıralamanızın değiştiğini gözlemleyebilirsiniz. Bir web siteniz varsa ve bu konularla ilgili teknik bilginiz yoksa mutlaka SEO uzmanlarından ya da ajanslardan destek almanızı öneririz. Özellikle de bir e-ticaret sitesiniz varsa ve ürün ya da hizmet satışı yapıyorsanız, tek başınıza SEO yapmanız çok zor olacaktır. SEO uzmanı ya da ajansa yapacağınız yatırımı bir kayıp olarak görmemelisiniz. Profesyonel yapılan her işlem sizin satışlarınıza olumlu katkı sağlayacaktır.

SEO Süreci Nasıl Olmalıdır?

SEO çalışmalarınıza ilk olarak sektör araştırması ile başlamalısınız. Sektörünüzde siz neredesiniz, rakipleriniz ne durumda, Google sonuçlarında sıralamanız nedir, rakipleriniz nasıl içerikler üretiyor, hangi anahtar kelimeleri kullanıyor gibi kapsamlı bir araştırma yapmalısınız. Yapacağınız bu araştırma size bir yol haritası da çizecektir. Bu araştırma sonrasında planlamanızı hazırlayıp SEO çalışmalarınızı teknik olarak başlatabilirsiniz. SEO çalışmalarınızı iki şekilde sürdüreceksiniz;

  • Site İçi SEO
  • Site Dışı SEO

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Site içi SEO (on page SEO), web sitenizde yer alan bölümlerin ya da unsurların arama motoru kriterlerine göre optimize edilmesidir. Site içi SEO, kullanıcılar ya da potansiyel hedef kitlenizin, sizin alanınızla ilgili bir arama yaptığında sizi görünür kılar ve kullanıcı deneyimini artırır. Organik trafik artırmanın da en önemli aşamasıdır. Site içi SEO için yapmanız gereken işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Site hızınızı analiz ederek hızınızı düşüren öğeleri tespit edin. Site hızı kontrolü için şu araçları kullanabilirsiniz; Google PageSpeed, Google Mobil Speed Test, GT Metrix.
  • Sayfa başlıklarınızı anahtar kelimelerinizi kullanarak oluşturun.
  • Meta açıklamalarınız mutlaka içeriklerinizi ifade etmeli ve anahtar kelimelerinizi içermelidir.
  • URL yapınızı anahtar kelimelerinize göre değiştirin.
  • İçeriklerinizde anahtar kelimelerinizin yer almasını sağlayın. Eğer içerikleriniz anahtar kelimelere göre oluşturulmadıysa hepsini revize edin ya da kaldırın.
  • İç bağlantılar ile diğer sayfalarınıza yönlendirmeler yapın.
  • Anahtar kelimelerinizi görsellerinizde de kullanın. Görsellerin URL’leri ve dosya isimleri anahtar kelimelerinizi içersin.
  • Sitenizi belli periyodlarla mutlaka güncelleyin.
Diğer Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Youtube SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
seo nedir

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO, adından da kendini belli ettiği gibi web sitesi dışında yaptığınız SEO çalışmalarını içerir. Dış SEO’nun en verimli çalışması da backlink’tir. Backlink, başka sitelerden kendi web sitenize bağlantı yani link verdiğiniz bir çalışmadır. Backlink çalışmasının kendi içerisinde farklı teknikleri de bulunmaktadır. Backlink’teki en önemli ayrıntı, backlink aldığınız web sitelerin sizin sitenizle ve içeriklerinizle uyumlu olmasıdır. Alakanızın olmadığı bir siteden aldığınız backlinkler Google tarafından spam olarak algılanacaktır. Bu durum da Google’ın size verdiği değeri düşürecektir. Backlinklerinizi mutlaka sizin içeriklerinizle uyumlu, domain yaşı yüksek, kaliteli içerik üreten sitelerden alın. Backlink, geri dönüşü kısa sürede alınan çalışmalardır.

SEO sizin arama sonuçlarınızı iyileştireceği gibi marka bilinirliğinizi de artıracaktır. Oluşturduğunuz içeriklerin belli bir sistemde ilerlemesi, web sitenizin kalitesini de artıracağı için kullanıcılar sitenizde daha fazla vakit geçirecektir. Arama motorları tarafından size verilen puan yükselecek, sitenizin değeri de artacaktır. Günümüzde SEO çalışması yapmayan web siteler rakipleri ile rekabet edemez. Bu nedenle mutlaka bir SEO uzmanı ya da SEO ajansı ile çalışmanızı tavsiye ederiz. SEO nedir tüm detayları ile sizinle paylaştık, bizi takipte kalın.

Youtube SEO nasıl yapılır? İşte cevapları diğer yazımızda.

SEO Nedir?

Türkçe’ye Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilen Search Engine Optimization (SEO), web sitenizi Google kriterlerine göre optimize etmeniz anlamına gelmektedir.

SEO Neden Önemlidir?

SEO, web sitenizde kullanıcı deneyimini artıracağınız işlemleri içerir. Aynı zamanda da arama motoru sonuçlarındaki sıralamanızı olumlu yönde etkiler.

SEO Çalışması Yapmazsam Ne Olur?

Hedef kitleniz, potansiyel kullanıcılarınız sizi keşfedemez. Bu da satışlarınızı ve reklam gelirlerinizi olumsuz yönde etkiler. Rakipleriniz karşısında sizi zayıf duruma düşürür.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön